ÇORUM ALACA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI İLE İLKÖĞRETİM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

İlçemiz Dumlupınar İlkokulu tarafından 15 Temmuz Demokrasi Zaferi Ve Şehitleri Anma Programı ile İlköğretim Haftası Etkinlikleri yapıldı.
15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA PROGRAMI İLE İLKÖĞRETİM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

 Tören, 21 Eylül 2016 Çarşamba günü saat 09:30’da Cumhuriyet Meydanında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hürrem DURSUN, şube müdürleri ve okul müdürlerinin katılımı ile çelenk sunma programı ile başladı. Saygı duruşunu müteakiben İstiklal Marşı okunarak bayrağımız göndere çekildi.

 Daha sonra Dumlupınar İlkokuluna geçildi. Buradaki etkinliklere, İlçe Kaymakamımız Sayın Ramazan KURTYEMEZ, Garnizon Komutanımız Kurtuluş DÖNÜK, Belediye Başkanımız Muhammet Esat EYVAZ, Milli Eğitim Müdürümüz Hürrem DURSUN, şube müdürlerimiz, okul müdürleri, daire amirleri, öğrenci velileri katıldı.

Saygı duruşu –İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda İlçe Milli Eğitim Müdürü Hürrem DURSUN, günün anlamı ve önemi ile ilgili konuşma yaptı. Konuşmalarında İlçemizdeki öğrenci, öğretmen sayıları ile ve okullarımızın hazır bulunuşlukları ile ilgi kısa bilgiler verdi.” 2016-2017 eğitim öğretim yılına, kayda değer bir eksiğimiz olmadan giriyoruz. İlçemize, ülkemize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. İşimiz eğitim, yolumuz milli değerlerimizi yavrularımıza en güzel şekilde verme yoludur. Bu işte en çok yorulanlar ve sonunda da hazzını yaşayanlar saygıdeğer öğretmenlerimiz ve bütün eğitim çalışanlarımızdır. Onlara başarılar ve kolaylıklar diliyor, varlığımızla yanlarında olduğumuzu ifade ediyorum. Bu gün hatırlamamız ve asla unutmamamız gerek bir hususa da mutlaka değinmem lazım, Şu anda, burada, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için de toplanmış bulunmaktayız. Hatırlanacağı üzere, okulumuz kapalıyken ve sizler yaz tatilindeyken, 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakâr millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, milletimiz, ordumuzun ve emniyetimizin gerçek temsilcileri darbe girişimini, sokakları - meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı.

Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde kendilerini gönülden yâd edecek, rahmet ve minnetle anacak hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız.

15 Temmuz’da, meydanlarda, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, büyük Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur.

Milletimiz, o gece, tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.

Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize, Meclisimize, demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza ve şanlı ordumuza-emniyet kuvvetlerimize karşı yapılmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir.

Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Şairin dediği gibi: “Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır. / Külümüzden yükselen duman bizden yanadır. / Son durak, son ilâhi ferman bizden yanadır. / Dünya düşman olsa da imân bizden yanadır.”

15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz.15 Temmuz Demokrasi Zaferimiz kutlu olsun! Sayılar sunuyorum.” diye konuşmasını bitirdi. Sonra İlçe Kaymakamımız Sayın Ramazan KURTYEMEZ konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Selamlama konuşmalarına başlayarak “Sevgili öğretmenler, sizler ülkemizin geleceğinin mimarı olacak yavrularımızı yetiştiriyorsunuz. İşiniz hem çok zor ve hem de çok şerefli bir iş. Eğitim-öğretim faaliyetlerinizde her daim desteğimiz yanınızdadır, bunu unutmayınız. Sevgili öğrenciler sizler gözbebeğimizsiniz. Sizler güzel yetişirseniz gözümüz arkada kalmaz. Dünya milletleri ile her alanda rahatlıkla yarışıp başarılı oluruz. Bunun için çok okumak, okuduklarımızı da hayatımıza uygulamak gerek. Ülkemiz dünyanın incisi diyebileceğimiz kadar değerli bir ülkedir. Bunun içindir ki başımız beladan kurtulmuyor. Hepiniz biliyorsunuz ama hatırlatmadan geçemeyeceğim; 15 Temmuz gecesi ülkemiz bir kâbus yaşadı. Eli silahlı hainler ülkemizi kan gölüne çevirdiler. Bunlar kesinlikle bizim ne askerimiz ve ne de polisimiz olamazlar. Ancak içimizdeki satılmış hainlerdir. Bu kanlı gecede dünyayı dehşete düşüren ve hayranlık uyandıran bir kardeşlik ve vatanseverlik dayanışması sergiledik bu topraklarda yaşayanlar olarak. Destan yazdı tarihe. Sizden isteğim bu milli bilinci hep üzerinizde taşımanızdır. Yeni eğitim-öğretim yılınız kutlar sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.”

 

Program yapılan konuşmaların ardından öğrencilerin okudukları şiirlerle sone erdi.


23-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-201623-09-2016

Yıldızhan Mahallesi, Koca Yusuf Sokak, Kat 2, No 9 19600 Alaca/ÇORUM - 0 364 411 56 59 0 364 411 57 74

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.