ÇORUM ALACA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÖGEP KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü´nce hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Eylem Planı (DÖGEP) projesi kapsamında, DÖGEP Kasım Ayı faaliyetleri Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizin katılımı ile gerçekleştirildi. 
DÖGEP KASIM AYI TOPLANTISI YAPILDI

EYLEM KONUSU: Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.)'in eğitim anlayışı, ilim öğrenmeye ve eğitime verdiği önem ve eğitim-öğretim metotları

EYLEM TÜRÜ: Kitap; Makale; Hikâye; Şiir; Film;Video Okuyoruz Ve Değerlendiriyoruz

PAYDAŞLAR: Diğer Öğretmenler, Okul-Aile Birliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

ETKİNLİK ÖZETİ: Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü´nce hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Eylem Planı (DÖGEP) projesi kapsamında, DÖGEP Kasım Ayı faaliyetleri Din kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

DÖGEP Kasım ayı etkinliği kapsamında öğretmenlerimiz tarafından okunan, İslam Tarihi (Asım KÖKSAL) ,Gaye İnsan-Hz Muhammed(s.a.v.) (Dr. Mehmet Sürmeli ) eseriyle ilgili paylaşım toplantısı yapıldı. Paylaşım toplantısında Hz. Peygamber'in tebliğ, temsil, davet ve teşri görevleri göz önüne alınarak eğitimci kimliği üzerinde durulmuş ve öğretmenlik mesleğine ait nebevi ilkeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çağımızda da bilgi eksikliğinin en büyük sebebinin, tembellik ve kendini her konuda yeterli görüp araştırma yapmamak olduğunu, Efendimiz(s.a.v.)'in hadislerinden çıkaran öğretmenlerimiz, eğitimcilerin daima gelişime açık olmaları gerektiğini dile getirdiler.

DÖGEP Kasım ayı etkinliği kapsamında , "HZ. MUHAMMED SALLALLAHÜ ALEYHİ VESELLEM'İN EĞİTİM LİDERLİĞİ " konulu araştırma yazısını ve konuyla ilgili makaleleri okuyan öğretmenlerimiz ilgili yazılarda öne çıkan mülahazaları paylaştılar. Araştırmacı yazar Muhammed Emin YILDIRIM 'ın '' Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed'' adlı sunumu dinlenilerek, üzerinde mütalaa edildi. Hz.Muhammed'in ilk muallim olarak eğitim yöntemi, çocuklara yaklaşım biçimi, onlara göstermiş olduğu sevgi ve sabır üzerine konuşuldu. Eğitimin ailede başladığı, anne ve babaların örneklik teşkil ettiği konusunda vurgulama yapıldı.

Özet olarak; bu araştırmaların amacı Hz. Muhammed (s.a.v.)'in eğitim öğretime verdiği önem, eğitim felsefesi, yöneticilik davranışları ve eğitimsel liderlik özelliklerinin belirlenmesi üzerine olduğunu dile getirdiler. Araştırma yazılarında Hz.Muhammed (s.a.v.)'in eğitim anlayışı ve öğretmenlik mesleğine bakışı, eğitimci olarak sahip olduğu özellikler, eğitim ve öğretime verdiği önem ve yöneticilik davranışları ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Okunan makalelerde Allah'ın, Kur'ân-ı Kerim'de Peygamber Efendimiz'e, risalet göreviyle ilgili şahitlik, uyarma, müjdeleme, öğüt verme gibi bir takım vazifeler yüklediği, bu görevlerin hakkıyla yerine getirilmesinin kapsamlı bir eğitim-öğretim faaliyetini gerçekleştirmeyi gerekli kıldığı görülmüştür. Peygamberimiz'in bu vazifeleri yerine getirmek için takrir (anlatma ve açıklama) , soru-cevap, tedriç (basitten karmaşığa aşamalı anlatım) , yaşayarak öğrenme ve gözlem metodlarını kullandığı görüldü. Peygamberimiz risalesinde, bu metotları uygulayarak sağlam karakterli ve donanımlı sahabeler yetiştirmiş, sahabeler de aldıkları eğitim sayesinde kendilerinden sonra gelen nesillerin ilim ve irfanla donanmalarına vesile olmuşlardır.

 

22-11-201922-11-201922-11-201922-11-2019

 

Yıldızhan Mahallesi, Koca Yusuf Sokak, Kat 2, No 9 19600 Alaca/ÇORUM - 0 364 411 56 59 0 364 411 57 74

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.