ÇORUM ALACA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GEÇMİŞTEN GELECEĞE OYUN DÜNYAM E-TWINNING PROJESİ

Bu proje eTwinning projesi olup, Türkiye çapında bir projedir. Karadeniz Bölgesi ve İlimizi Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmenimiz Duygu GÜNAL temsil etmiştir. 
GEÇMİŞTEN GELECEĞE OYUN DÜNYAM E-TWINNING PROJESİ

Bu proje eTwinning projesi olup, Türkiye çapında bir projedir. Karadeniz Bölgesi ve İlimizi Atatürk İlkokulu Sınıf Öğretmenimiz Duygu GÜNAL temsil etmiştir. Öğrencilerin büyükanne, büyükbaba, anne, baba gibi aile büyükleri ile röportajlar yaparak geçmişte oynanan çocuk oyunları hakkında bilgiler edinmesi, oyun ve kuralları hakkında ayrıntılı içerikler oluşturması istenecektir. Bu oyunlar gerekli incelemelerin ardından kitap haline getirilecek ve okurlara sunulacaktır. Proje 2021 Ocak ayında başlanarak 5 ay sürmüştür.

Bu proje geçmişte oynanan oyunların unutulmaması, günümüze ve geleceğe taşınması, kitap haline getirilerek kalıcı hale getirilmesi, çocukların her an elinin altında olması ve serbest zamanlarını değerlendirmelerini, bilinçsiz teknoloji kullanımını azaltmayı, çocukların sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişimlere katkı sağlamayı, bu oyunlarla problem çözme, strateji geliştirme, işbirliği yapma, uyum sağlama, dikkat geliştirme, oyun kurma ve sürdürebilme vb. becerilerine katkı sağlamayı hedeflenmektedir.7 bölgeden 9 Proje ortakları ile eşzamanlı olarak öğrenci whatsap grupları kurularak ailele ve öğrenciler proje hakkında bilgilendirilmiştir. Birlikte çalışmalar yapılmıştır.

Proje ile geçmişte oynanan oyunların kitap haline dönüştürülerek şimdi ve gelecekte kulanılması hedeflenmiştir. Unutulmaya yüz tutan oyunların gün yüzüne çıkarılması istenmiştir. Ayrıca bilinçsiz tekniloji kullanımının azaltılması ve sağlıklı bir neslin yetişmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla çıkarılan kitap başarıya ulaşmış 7 bölgeden 70 oyunlu bir kitap oluşturulmuştur. Türkiye Kalite Etiketine aday olarak gösterilmektedir.

Öğretmenimiz Duygu GÜNAL; bu proje sonucunda şöyle bir mesaj vermek istiyor: Sevgili ebeveynler çocukların kendilerine has dünyalarında oyunlara ayrılan kocaman bir yer vardır. Eğitim ailede başlıyor. Çocuğunuza herhangi bir şey öğretmek istediğinizde bunu oyunla bağdaştırırsanız çok daha verimli ve kalıcı öğrenmeler sağladığınızı göreceksiniz. Ancak görüyorum ki veliler çocukların eski oyunlara karşı ön yargılı olacağını ve sevmeyeceklerini artık onların teknoloji çocuğu olduğunu düşünüyorlar ancak öyle değil elbette teknoloji artık hayatımızın bir parçası ancak çocuklar kültürümüzün de bir parçası olan bu eski oyunları çocuklar çok seviyorlar. Anne babalara bildikleri oyunları çocuklarına öğretmelerini ve bu oyunları birlikte oynamalarını öneriyorum. Bu sayede ekran başında kaldıkları vakti azaltacak iletişim yetileri gelişecek zihinsel ve fiziksel olarak tüm boyutlarda gelişimlerine katkı sağlanmış olacaktır. Hem eğlenecek hem de atalarının oynadığı bu oyunları öğrenip gelecek nesillere taşımış olacaklar. Okulumuzda kitabımız mevcut isteyenler okula gelip kitabımızı edinebilirler. Güzel günler dilerim.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projede emeği geçen öğretmenimize, öğrencilerimize, okul idaresine ve velilerimize teşekkür ederiz.

 

15-06-202115-06-202115-06-202115-06-202115-06-202115-06-202115-06-2021

Yıldızhan Mahallesi, Koca Yusuf Sokak, Kat 2, No 9 19600 Alaca/ÇORUM - 0 364 411 56 59 0 364 411 57 74

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.