ÇORUM ALACA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİNİKLERİN İNGİLİZCEYE İLK ADIMI E-TWİNNİNG PROJESİ

İlçemiz Hayme Ana Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Tuba AKBAŞ öğrencileriyle birlikte "Miniklerin İngilizceye İlk Adımı" adlı bir projeye imza attı.
MİNİKLERİN İNGİLİZCEYE İLK ADIMI E-TWİNNİNG PROJESİ

İlçemiz Hayme Ana Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni Tuba AKBAŞ öğrencileriyle birlikte "Miniklerin İngilizceye İlk Adımı" adlı bir projeye imza attı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın da desteklediği e Twinning platformunda kuruculuğunu Afyon ve Çanakkale'den iki öğretmenin yaptığı 10 farklı ilden 10 öğretmen ve öğrencilerle proje yürüttüklerini anlatan  Öğretmenimiz Tuba AKBAŞ , "Anaokulu öğrencilerimizin karşılaşacağı konulardan biride İngilizce dil eğitimidir. Peki neden onlara şimdiden belli başlı kalıpları vermiyoruz? Onları dil öğretimine hazırlamak hedefimizdir. Hem de bunu eğlenceli aktiviteler ve Web2 araçları ile yapıyoruz. Öğrencilerimize İngilizce renkler, hayvanlar, sayılar gibi basit kalıplar öğretiyor ve İngilizce dil eğitimine sağlam temel atıyorlar. Çeşitli web2 araçları ile teknolojik yeterliliklerini geliştiriyorlar. İşbirliği ve iletişim halinde çalışıp farklı şehirlerde arkadaşlar ile ortak ürünler oluşturuyorlar. Dil bilimciler okul öncesinde yabancı dil öğrenen çocukların problem çözme yetilerinde çok gelişme olduğunu düşünmektedirler. Erken yaşta verilen yabancı dil öğretimi çocuklarda zekayı geliştirir ve ana dilinde de anlama kabiliyetini arttırmaktadır. Buna göre yabancı dil öğrenmeye ne kadar erken başlanırsa dili öğrenmek o kadar kolaylaşır. Aslında okul öncesinde yabancı dil öğrenmenin amacı yabancı dili çocuğa ana dilini öğrendiği gibi edindirerek değil, kendi dili ve kültürünün dışındaki dillerin ve kültürlerin varlığının bilincini vermektir. Okul öncesi dönemde çocuklara yabancı dil doğrudan değil oyun, şarkı, tekerleme gibi dolaylı yoldan öğretilir. Böylece çocuk duyarak, görerek ve bizzat yaşayarak öğrenir. Oyun çocuk için en iyi öğrenme yoludur. Oyun ile yabancı dil bir araya getirilince öğrenme daha kolaylaşır ve bir keyif haline gelir. Dil öğretiminde şarkı ve hareket başarıyı yükseltir. Ben de programda yukarıda sıraladığım yöntem ve teknikleri kullandım''. dedi. Projeyi başarıyla tamamladığını belirtti.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projede emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

18-05-202118-05-202118-05-202118-05-202118-05-202118-05-202118-05-2021

Yıldızhan Mahallesi, Koca Yusuf Sokak, Kat 2, No 9 19600 Alaca/ÇORUM - 0 364 411 56 59 0 364 411 57 74

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.