ÇORUM ALACA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TRAFİK DEDEKTİFLERİ PROJESİ EĞİTİMİ

İlçemiz Atatürk İlkokulu öğrencilerine "Trafik Dedektifleri Projesi" kapsamında "Çocuklar İçin Trafik Eğitimi" verildi.
TRAFİK DEDEKTİFLERİ PROJESİ EĞİTİMİ

İlçemiz Atatürk İlkokulu öğrencilerine Alaca Trafik Bölge Amirliğinde görevli Davut BİBERCİ tarafından 15.01.2016 Cuma günü saat 11.00´da Atatürk İlkokulu Toplantı Salonunda"Trafik Dedektifleri Projesi" kapsamında "Çocuklar İçin Trafik Eğitimi" verildi.

Okulumuz Müdürü Remzi ŞAHİN ile Müdür Yardımcısı Uğur KARAKAŞ; öğrencilerimize verilen trafik eğitiminin faydalı geçtiğini belirterek eğitimi yapan Trafik Polis Memuru Davut BİBERCİ´ye teşekkür etti.

 

15-01-201615-01-201615-01-2016


Trafik Dedektifleri Projesi

Önemli bir halk sağlığı sorunu olan trafik kazalarının önlenmesi, pek çok kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve bireylerin ortak çalışması ile mümkün olabilecektir. Bu çalışmaların başarıya ulaşabilmesi için de tarafların eşgüdüm içerisinde hareket etmeleri gerekmektedir.

Trafik sorunu, hiçbir kurumun tek başına çözebileceği bir sorun değildir. Ancak her birim ve kurumun aynı zamanda diğer kurumlarla uyumlu bir şekilde çalışması durumunda, karayolu güvenliğini sağlamada başarıdan söz edilebilir.

İnsanın en kutsal hakkı ‘’yaşam hakkı’’dır. Dünya’da ve ülkemizde bu kutsal hakkı tehdit eden en önemli faktörlerden birisi de trafik kazalarıdır.

Trafik kazası istatistiklerinin AB ortalamasının üstünde olduğu ülkemizde ‘güvenli trafik kültürü’ nün yeteri kadar benimsenemediği, kuralların yeterince bilinmediği ve kurallara uymada problem yaşandığı, trafikte saygı ve nezakete istenilen ölçüde ulaşılmadığı görülmektedir.

Sonuç olarak; trafiği bilmeyen sürücü, yolcu ve yayanın yaşam şansı da azalmaktadır. Çözüm tek kelime ile ‘Eğitim’ dir ve geniş kitlelere yayılmalıdır.

İşte bu amaçla; Trafik Dedektifleri projesi; ülkemizin kanayan yarası olan trafik kazalarının azaltılması için ülke genelinde başlatılmış bir seferberlik ilanıdır.

30 Mayıs 2012 tarihinde kabul edilen ve 2020 yılına kadar ülkemizde trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin %50 oranında azaltılmasını hedefleyen “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı”, trafik sorununu çözmek adına atılmış önemli bir adımdır. Eylem Planı kapsamında oluşturulan “Trafik Dedektifleri Projesi” (Çocuklar İçin Trafik Eğitimi), ülke genelinde kamu kurumlarınca yapılan çalışmalara destek olacak şekilde, trafik güvenliği alanında, 3-17 yaş arasındaki çocuklar ve gençlerde farkındalık oluşturmaya ve geleceğe trafik bilinci yüksek gençler armağan etmeye yönelik faaliyetler yürütülmesini hedeflemektedir.

Yıldızhan Mahallesi, Koca Yusuf Sokak, Kat 2, No 9 19600 Alaca/ÇORUM - 0 364 411 56 59 0 364 411 57 74

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.